Як в Україні меблярам конкурувати з IKEA?
ІКЕА в Україні — поштовх до позитивних змін
На ринку виробників меблів для дому бренд ІКЕА — це криголам. З його приходом старий консервативний ринок цієї галузі зазнає разючих змін. Виробник пропонує не тільки меблі; його асортимент здатний задовольнити будь-які потреби домашнього інтер’єру. Віднедавна стала доступною послуга розробки індивідуального дизайну. Для креативних, інноваційних постачальників ІКЕА створює на своїх умовах нові ринки B2B.
Для наших виробників це великі, небачені раніше можливості. Водночас це серйозний виклик безсистемності, слабкому технологічному оснащенню. Смакуючи каву де-небудь у Вільнюсі з чашки, на якій красується логотип ІКЕА і напис «Зроблено в Болгарії», мимоволі задаю собі питання: «А де чашка з таким самим логотипом і написом «Зроблено в Україні?»». Чи можемо ми щось протипоставити гіганту, наприклад меблі Ацтека від БРВ.
Умови співпраці з ІКЕА
З компанією ІКЕА дуже складно, навіть неможливо конкурувати. Вона — один із кращих прикладів концепції доступної досконалості (Affordable Excellence). Одночасно забезпечити прогресивний дизайн, високу якість, доступні ціни не здатна жодна українська компанія. Сервісні можливості ІКЕА в них взагалі відсутні. Причини низької конкурентоспроможності — технологічне відставання, особливості культури.
В українському ментальному полі немає ефективного поєднання дизайну та функціональності. Турботою про екологію, станом навколишнього середовища українці не переймаються. В «центрі демократичного дизайну» компанії працюють 1500 співробітників! Результат їхньої роботи разом із запрошеними дизайнерами — понад 2000 нових товарів, десятки колекцій «обмеженого видання» (Limited Edition).
ІКЕА не відмовляється від співробітництва. Для цього необхідно поділяти, підтримувати місію компанії: покращувати життя людей. Потрібна дисципліна, якість, великі об’єми товарів на протязі тривалого часу; спринтери протистояння з ІКЕА не витримують.
Компанія віддає перевагу великим містам
Позитивні зміни найшвидше відчують на собі жителі великих міст. Серед населених пунктів переважають невеликі містечка, тому прихильники старого життєвого устрою можуть бути спокійними: протягом найближчих років вплив ІКЕА на них не пошириться. Мешканці малих містечок мало мобільні, повільно змінюють свої уподобання. Поза протистоянням зі світовим гігантом залишиться хіба преміум-клас (можливо, ніша).
City Store — оптимальний формат магазинів ІКЕА в Україні
Компанія ІКЕА активно поширює свій вплив через Інтернет. ЇЇ керівники чудово розуміють, що перш ніж купити диван, люди хочуть на ньому посидіти, переконатися в його функціональності, всіх заявлених якостях. Вони відкривають представництва у великих містах ближче до центру.
В Україні компанія запускає мережу магазинів у форматі City Store (міський магазин). Про нього розповідали на зустрічі з представниками шведсько-українського проекту DYB (Develop Your Business — розвивай свій бізнес) в Стокгольмі у 2016 році. На відміну від великих заміських торговельних центрів City Store — міні-магазин ІКЕА ближче до центру міста, суміщений з сервісним центром. В компанії вважають, що такий формат — оптимальний для України. Планують розширювати проект, поглиблювати інтеграцію з українськими виробниками.
ІКЕА — носій європейської культури бізнесу
Гігант ІКЕА спричинить зміни не тільки у своїй галузі. Імідж працедавця, вигідні умови трудової діяльності викличуть ланцюгову реакцію на всьому ринку праці. (Для порівняння — у великому центрі компанії стільки працівників, як у всій мережі BROCARD).
Компанія змінить відносини між робітниками і працедавцями, привнесе європейську культуру, стандарти. Головна ідея: керівник, начальник — не наглядач, а наставник; його завдання — не контролювати процес, а допомогти підлеглому подолати труднощі, спільно з ним досягнути результату.
В компанії реалізовано функцію біржі праці. Роботу можна знайти на день, навіть на годину; вибір залежить від бажання, кваліфікації. Оплата праці вища, ніж у Польщі.
Успіх компанії ІКЕА — потужний стимул для всього бізнесу в Україні. «Whatever doesn’t kill you makes you stronger» (Все, що нас не вбиває, робить сильнішими) — вислів Ніцше найкраще характеризує ставлення підприємців до світового бренду. Вони зможуть оцінити шведську культуру бізнесу. Дисципліна, прозорість, відповідальність, чесність, відсутність навіть поняття про хабарі — непорушні принципи діяльності компанії. Позитивний вплив співробітництва з ІКЕА відчують підприємці, постачальники, конкуренти, роботодавці, працівники державних органів.