Що краще — первинний чи вторинний ринок нерухомості?

Привіт. Якщо ти сумніваєшся, у що краще інвестувати — у новобудову чи все-таки купити квартиру на вторинному ринку, то після цієї статті вагань не буде. Поїхали.

Для початку варто відповісти собі на питання: чи ти купуєш нерухомість з метою проживання чи ні. Коли ти плануєш там жити, я не рекомендую розглядати первинний ринок. Просто через те, що перші декілька років замість нормального життя ти отримаєш ремонти сусідів.

Якщо ти любиш сучасні житлові комплекси, пропоную розглянути варіанти новобудов три-п’яти річної давнини. А от коли ти ІНВЕСТУЄШ, незалежно від того, житлова це нерухомість чи комерційна, ситуація більш неоднозначна.

Що ти більше любиш — дохід з оренди чи зростання вартості нерухомості у часі? Або інакше: чого ти більше боїшся  — відсутності орендаря на твою нерухомість чи зниження цін на ринку? Відповідь на це питання є першим ключем до інвестування на ринку нерухомості. Оренда — це про вторинний ринок; зростання вартості нерухомості у часі — це про нове будівництво.

Ремонт з нуля або обмежений вибір? Якщо ти не боїшся ремонтів, здатний знаходити хороших виконавців та маєш час для щотижневих поїздок у будівельні гіпермаркети — то новобудова. Якщо ж ти не примхливий і сліди собачих кігтів на дерев’яній підлозі тебе не лякають, то вторинне житло.

Якщо серйозно, при інвестуванні у новобудову будь готовий її ремонтувати, навіть якщо твоя модель інвестування полягає у тому, щоб купувати котлован і продавати без ремонту на етапі здачі в експлуатацію. По-перше, тому що дуже скоро буде заборонено перепродавати житло на етапі так званої “цесії”. А по-друге, тому що ринок може розвернутися, поки твоє житло добудується, а продавати в мінус не дуже хотілося б. Тому треба зробити ремонт, здати нерухомість в оренду і почекати, коли ринок стане більш сприятливим.

З іншого боку, ремонт — це круто, адже можна зробити все як ти хочеш, з сучасними елементами, неоном і так далі. А от на вторинному ринку знайти ідеальну нерухомість практично неможливо. Тобто є багато варіантів свіжесеньких, після ремонту, але завжди буде “але”. Але під’їзд залишає бажати кращого, але оточення так собі, але вікна не на ту сторону і так далі. Компроміс.

Що краще — розташування у місті чи безпосереднє оточення? Нерухомість на вторинному ринку, як правило, знаходиться у кращій локації відносно центру міста, зате девелоперські інвестиції часто мають приємніше безпосереднє оточення у вигляді доглянутої закритої території, перспективніших сусідів. Але тут все індивідуально: вторинний ринок може бути дворічним у ста метрах від новобудови, а може — доглянутою кам’яницею у центрі. А до того ж на первинному ринку теж різні сусіди трапляються.

Ще декілька «за» і «проти» для новобудов, а потім і вторинного ринку. Якщо тобі важливо вносити оплату частинами протягом року чи декількох років; якщо ти звертаєш увагу на зовнішній вигляд будинку чи житлового комплексу; якщо ти плануєш продати нерухомість через 5 років — то кращим вибором буде новобудова.

З іншого боку, коли ти хочеш якнайшвидше отримувати щомісячні дивіденди з оренди, не вкладатися у ремонт та бачити, що купуєш, — то однозначно вторинний ринок.

Підсумовуючи, пам’ятай, що кожен з видів житла має свої переваги і недоліки, тому варто оцінити, що важливіше саме для тебе, і приймати рішення.